sachalyd37b3

Sacha Lydel Lydel itibaren 06369 Trinum, Almanya itibaren 06369 Trinum, Almanya

Okuyucu Sacha Lydel Lydel itibaren 06369 Trinum, Almanya

Sacha Lydel Lydel itibaren 06369 Trinum, Almanya

sachalyd37b3

Bu kitaplardaki her şeye gülüyorum. Stephanie Plum bana tanıdığım bazı insanları hatırlatıyor ...

sachalyd37b3

Bu LeGuin imzasını seçtiğim kitaplardan biri. Bu benim en sevdiğim kitaplardan biri, en azından kısmen akla yatkın bir yabancı biyosfere sahip birkaç bilim kurgu kitabından biri olduğu için. Bununla birlikte, bir LeGuin'i toplu olarak okuduğunda daha dikkat çekici bir tuhaflığa dikkat etmeliyim. Diğer yazarların neredeyse tamamen yalnız, serseri, vb. Odaklandığından şikayet edersem, LeGuin'in tam tersi bir problemi var gibi görünüyor. Bu kitaptaki insanların neredeyse tamamı 'vahşi doğadan' korkuyor. Manzarada çok az mantıklı tehlike olduğu için (kaya akrepleri, zehir gülü, tamam - ama çoğunlukla kolayca kaçınırlar. Ve büyük ve küçük hayvanlar, çoğunlukla insanları görmezden gelir), bu korku genellikle kendini bir korku olarak gösterir. yalnızlık - halkın 'atıkları' kadar 'vahşi' değil. Ancak o kadar şiddetli ki insanlar sürgün korkusu karşısında kronik ve akut istismar tercihlerini sıklıkla dile getiriyorlar. Ancak hiçbir insan toplumu yalnızca sosyal insanlardan oluşmaz. 'Victoria'ya (açık bir ceza kolonisi) gönderilenlerin seçiminde yer alan seçim süreci, inziva ve vagrants'ı dışlama eğiliminde olsa da, sadece Shantih kolonistlerinin en büyüğü ilk nesildir ... ve Dünya'yı çocuk olarak terk ettiler. Gerçek keşiflerin yanı sıra potansiyel avcılar, yalnız avcılar, balıkçılar vb. Ortaya çıkmayacağına inanmak için hiçbir neden yoktur. Bu tür bireyler bilinen tüm insan toplumlarında görülür. Gezegenin başka yerlerinde (bilinen) hiçbir insan topluluğunun olmaması, bu izolatların ortaya çıkmasını önlemek için neden yeterli olur? Bir biyolojik not: LeGuin, denizden uzakta Dünya balinalarından daha büyük yaratıklar öneren tek yazar değil. Bu biraz mantıksız değil. Dünyadaki Mavi Balinalar, Dünya'da HİÇ bulunan en büyük hayvanlardır. Daha büyük canlılar önermek için hangi temel var? James White'ın çalışmalarındaki Drambon kıta hayvanlarının yanı sıra: kısmen doğada bitkiseldirler ve ışık hızı gecikmesi gibi detaylar nedeniyle genel olarak hızlı tepki veremezler. Kolonistler genellikle biyologlardan yoksundurlar. Bir doktor var ve öğretmenler var. Ama hiç kimse bilimsel çalışmalar yapmıyor gibi görünüyor. Yerel hayvanlar ne 'et ne de kümes hayvanı, iyi kırmızı ringa balığı' değilse, o zaman ne? Örneğin, 'pouchbat'lar' keseli hayvanlara benziyor: ama eğer memeliler değilse, nasıl çoğalırlar? Varsa, en azından cesetleri incelemek yardımcı olabilir.

sachalyd37b3

Bunu yazan çocuğun genç olduğunu biliyorum. İçeriğin mantarı diğer fantezi yazarlarından etkilenmiş gibi görünüyor. Ancak, çok keyifli buldum.

sachalyd37b3

Sadece bunu genç yaş oğlumla dinledim. 1945'te yayınlandığına inanmak zor (aynı ay içinde ABD Japonya'ya bomba attı). Karakterizasyonlar çok zamansız. Yardım edemiyorum ama sormayın - şimdi Napolyonlar kim? Squealers? Boksörler? Koyun aptalca terliyor "Dört bacak iyi, iki bacak kötü." ? Evet, Stalin'in vahşetinin bir göstergesiydi, ama çok daha fazlası. 20. yüzyılın ortalarını inceliyoruz ve bu, soğuk savaşın başlamasıyla ilgili temel gerçeklere harika bir ektir.